Studánka

časopis pro tramping

*     Tábor     *     1978 – 1981     *

Samizdatové nakladatelství JITROcel

V Táboře a v Jistebnici vydával v letech 1977-89 samizdaty, bibliofilie a knihy „na zapřenou" (tj. s fiktivním číslem povolení k publikaci od národního výboru) tiskař a knihař Jiří Dinda, známý také jako Inka. Svoje nakladatelství nazval příznačně JITROcel a vyšlo v něm 22 titulů knih a 14 čísel časopisu Studánka (1978-1981).

Obsahem byly převážně básně jihočeských autorů kolem amatérského folkového festivalu v Jistebnici i dalších. V textu byly často použity grafiky a fotografie Jiřího Dindy a Radka Sedláčka. K táborským aktivitám je třeba ještě přičíst pořádání výstav v tehdy rozestavěném domě Ladislava Cirhana v letech 1979-80 s přednáškami o moderním a současném světovém umění, s nimiž přijížděla z Prahy Jarmila Doležalová. K okruhu patřila také částečně Jiřina Zemanová, která rozepisovala svoje vlastní básně a vydávala nejméně v letech 1982-1985 literární časopis, resp. edici textů Prostor.

Jiří Dinda fotografoval některé tituly knih - téměř vše vázal do kvalitní knihařské vazby, příležitostně výtvarně pojednané. Jako fotokopii tak vydal např. Doznání od Artura Londona, jako strojopis Morový sloup či Poctu Vladimíru Holanovi od Jaroslava Seiferta, Poslední šlépěje od Jakuba Demla. V JITROcelu vyšlo také několik autorských svazků básní - Vladimíra Oborského, Jarmily Doležalové, Jiřího Dindy, Pavla Roubíčka - s ilustracemi a fotografiemi.

podle libpro.cz


0 - pdf-ocr   1 - pdf-ocr   2 - pdf-ocr   3 - pdf-ocr   4 - pdf-ocr   5 - pdf-ocr   6 - pdf-ocr   7 - pdf-ocr   8 - pdf-ocr   9 - pdf-ocr   10 - pdf-ocr   11 - pdf-ocr   12 - pdf-ocr   13 - pdf-ocr   14 - pdf-ocr   zvláštní vydání - pdf-ocr