Host
* 1985 - * Brno * 1 - 2 × ročně *
Legenda (nové okno): J. Posset Česká samizdatová periodika 1968-89
A.
1. Host
3. vyd. Dušan Skála , Soudní 9, 602 00 Brno (od č.2-3)
kontaktní adresa Petr Cibulka , Vrázova 53, 616 00 Brno (2-3)
4. [Brno]
6. A4
7. 91+35-[828]
8. cyklostyl (částečně xerox); brožováno v polokartónu
9. ilustrace
12. 1-2× ročně
13. 4
14. [1]/[05-85]; 2-3/86-87; 4/08-87 - 08-88; 5/01 - 05-89
B.
1. Časopis pro literaturu.
2. Obsah (1, 2-3); bloky (4): Česká literatura nedávná a nová Recenze; Aktuální rozhovor s Petrem Cibulkou; Ze světové literatury; Alternativní hudební publicistika; příloha: plakát (2-3).
3. Většinou plná jména, pseudonymy, šifry
a) V. Černý. V. Havel, L. Klíma, I. Kotrlá, .J. Kratochvil, J. Palivec, Z. Rotrekl, P. Řezníček, .J. Soukupová, J. Šimsa, J. Trefulka, M. Uhde, Václav Vokolek;
b) J. Cage, S. Freud, A. Huxley, E. Pound, J. Updike, E. Wiesel.
4. a) Próza, poezie, dramata, recenze, kritiky, anotace, statě, eseje, polemiky, rozhovory, redakční poznámky.
b) Česká literatura: výtahy z děl etablovaných autorů (drama: V. Havel , Pokoušení; M. Uhde , Výběrčí; poezie I. Kotrlé, Z. Rotrekla a J. Palivce; próza: J. Kratochvil, Policajt-Story; L. Klíma, Údolí největšího štěstí) i začínajících básníků (J. Soukupová, L. Kadlec); literárně historické a literárně vědecké statě a eseje (.J. Kratochvil, Literatura teď; J. Trefulka o básnickém díle Z. Rotrekla; statě o básníku J. Novákovi); recenze (většinou Ivy Kotrlé, Z katalogu) četných oficiálních novinek všeho druhu, novinové články, publikace z šedesátých let s těžištěm v české beletrii; uznání (J. Šimsa o J. Škvoreckém); rozhovory (Tři večery s Petrem Cibulkou; J. Šimsa s B. Komárkovou); světová literatura: beletrie (próza E. Pounda; próza A. Huxleyho), recenze; moderní hudba: cizina (J. Cage, J. Morrison); zpravodajství z koncertů, čeští písničkáři, moravský folklór, písňové texty, alternativní hudba v ČSSR, nabídkový seznam hudebního samizdatu P. Cibulky Samizdat Tapes and Cassettes and Videos (S.T.C.V.); lidská práva: líčení situace v československých věznicích; záhadná smrt P. Švandy; fotoreportáž z pohřbu P. Wonky; psychoanalýza (S. Freud); výtvarné umění (J. Zuziak); aktuální otázky z oblasti kultury (diskuse o pravopisu).
c) Asi třetina původních příspěvků; třetina převzatých textů (samizdat, exilové publikace) a třetina překladů (většinou z angličtiny a němčiny).
C.
1. J.P., "Host, samizdatový občasník, Brno". Svědectví 82/87, 430-431.
2. "Host", Vokno 13/[87-88]. (2-3)
"Host", Infoch 11/87. (2-3)
"Host", Infoch 20/88. (4)
Vilém Prečan, "Samizdatová periodika 1977-1988", Acta 5-8/88, 59.
"Host 4", Kontinuita 6/89.
D. Rozhovor s Dušanem Skálou (22. 6. 89):
1. Brno.
2. 300; z toho asi třetina (80) rozdána jako autorské výtisky; asi 30 výtisků bylo na policii; č.4 zabaveno.
3. Cykloslyl.
4. Host pokračuje v tradici časopisu Host do domu (šedesátá léta), ovšem jen podle názvu.
5. O Hostu se uvažovalo již koncem r.1983; scházelo literární periodikum s podobnou charakteristikou; původní představa: 2-3x ročně; kvůli policejním represím, střídající se redakci a výrobním potížím se přestávky protáhly.
6. Zásady: úplná nezávislost; původní příspěvky; orientace: literatura SRN, Francie, ne tolik USA (jako např. Revolver Revue), křesťanská tematika; hudba; literární a nikoliv publicistické příspěvky.
11. Vokno.
12. Přednost: původní příspěvky a autoři z Brna a okolí.
14. Host do domu (jen podle názvu).
15. Celkové výrobní náklady jednoho čísla: asi 33.000 Kčs. Prodejní ceny: [1]: 70 Kčs; 2-3:100 Kčs; 4: 280 Kčs.
16. Vydávání knih a brožur, avšak bez názvu edice.
zdroj: Posset 1993 viz
obsah samizdatových čísel - vyšlo v Host 1/ 1990 - pdf-ocr
Komentář vydavatele z 12. 10. 2024 k č. 5:
"Host č.5 má 496 stran, počet výtisků 1000. Textová část byla celá napsaná na papírové fólie strojem IBM s pamětí, který poslal Pavel Tigrid. Do Brna poslal dvě, na tu dobu fantastické mašiny. Obě se dostaly k Petru Pospíchalovi a ten si je chtěl nechat pro vlastní činnost. Pavel Tigrid ale potvrdil, že jedna je pro Hosta, tak jsem ji po tvrdém boji získal. Celý Host je už vytištěný v několika ofsetových tiskárnách, má v článku Mail Art v československém kontextu barevné přílohy na křídovém papíře. Chápal jsem to tenkrát jako posunutí na vyšší level. Jiné řešení také nebylo. Cyklostyl mi StB sebrala a po propuštění nám začaly chodit ze zahraničí, finanční prostředky i třeba oblečení, potraviny…
Měl v tom prsty Zdeněk Kotrlý, dostal mé zatčení, vazbu a vydávání Hosta do prestižního zahraničního křesťanského bulletinu. Státy, ve kterých vycházel, byly povinny protestovat na ambasádě proti mému zatčení. A to československé ambasadory pěkně štvalo. Myslím si, že i to mělo podíl na mém propuštění. Jaroslav Šabata přinesl informaci, že přišel příkaz z Moskvy: ti, co dělají do literatury, propustit, jinak to bylo 5 až 7 let!
Host byl hotový v červnu 1989, potom ale začaly různé protestní akce, na přání brněnského ´výboru´ Charty 77 jsem vydal sborník Petr Cibulka vězeň svědomí, 3000 ks, text na IBM, tisk ofset a než jsem se vzpamatoval, tak byl aktivní říjen a listopad. Byl jsem členem OF a měl na starost tisk letáků, plakátů. Měl jsem k dispozici auto s řidičem a jezdili jsme po tiskárnách.
Když se mně několikrát ptali redaktoři nebo čtenáři na Hosta, tak jsme ho jednou několika auty svezli na brněnskou Filosofickou fakultu a stávkující studenti ho stránku po stránce snesli a v Drutěvě svázali. Proto je v tiráži: za pomoc při realizaci děkujeme Stávkovému výboru a studentům Filozofické fakulty v Brně". Dnes by se dalo říct, že Host č.5 se díky historickým událostem propadl mezi ta ozubená kola dějin a trochu se na něj zapomnělo. Ale je to fakt fešák!
P.S. Když začal listopad 89, tak většina dělného lidu socialistického Československa nevěděla, kdo je Václav Havel. Vilém Prečan napsal knihu Životopis Václava Havla a v ní jsou na konci v datech všechny údaje, od narození až do r. 87-88. Tak jsem tuto knihu vzal a zajeli jsme do největší komunistické tiskárny v Brně Spektrum, kde mi na sazbě udělali printy celého Havlova životopisu v datech. Protože měli největší formát A1 a to bylo tenkrát podle mě pro dělný lid moc malé, tak jsem navštívil tiskárnu, která tiskla výkresy pro architekty. Ta měla formát ještě větší. Udělali toho 200 ks a nám se podařilo to různě rozeslat po vlastech českých. V Brně na České ve výkladu prodejny Panton jeden visel a před ním stál menší dav moravského dělného lidu. Do rohu tohoto plakátu jsem nechal vytisknout kroužek s C uvnitř a vedle toho své jméno. Farář Jan Šimsa mě za pár týdnů potkal a říká: Dušane, co ten copyright v pravém rohu s tvým jménem? Vždyť to je z Prečana. A já jsem tenkrát odpověděl: to je pravda, pane faráři, ale udělat z toho takový plakát, to byl můj nápad. Jan Šimsa uznal, že mám pravdu, měli jsme spolu moc dobrý, přátelský vztah, dával mi příspěvky do Hosta."
Dušan Skála
1985
[1] - [květen] - pdf-ocr
1986-87
2-3 - pdf-ocr
1987-88
4 - pdf-ocr
1989
5 - říjen - pdf-ocr