Střední Evropa - brněnská verse


*    Praha     *     1988 – 1989 –     *     nepravidelně     *


Legenda (nové okno): Johanna Posset Česká samizdatová periodika 1968-1989

A.
1. Střední Evropa (brněnská verse); zkr. BSE
3. anonym
4. [Brno]
5. Všechny příspěvky jsou otištěny bez vědomí a souhlasu autorů.
6. Asi 21x24 cm
7. 93-131
8. cyklostyl; sešito v polokartónu
9. ilustrace
12. 2x ročně
13. 2
14. 1/07-88; 2/10-88; (31.10.88); 1989-

B.
1. Časopis pro kulturu a dějiny střední Evropy (se zvláštním zřetelem na Moravu).
2. Obsah; rubriky: Střední Evropa; Morava; Cesty (Jugoslávské); Vybrali jsme pro Vás; Literární příloha; Glosy-kritiky-recenze; Úvodní poznámka; přílohy.
3. Většinou plná jména, pseudonymy, šifry;
a) K. David, F. Jedermann, K. Křepelka, K. Kuběna, M. Kundera, M. Machovec, R. Malý, J. Mezník, K. Novotný, P. Oslzlý, Z. Rotrekl
b) T. G. Ash, Z. Brzezinski, N. Beloff, M. Djilas, N. Djordjevic, Z. Hejduk, H. Kissinger, A. Michnik.
4. a) Eseje, studie, statě, vzpomínky, komentáře, glosy, proslovy, rozhovory, poezie, písňové texty, anotace, polemiky.
b) Historické, politické, kulturní a náboženské aspekty problematiky střední Evropy: známé texty k tomuto tématu (M.Kundera, Tragédie Střední Evropy; T.G.Ash, Existuje Střední Evropa?; Jugoslávie a Titův odkaz, porozumění Čechů a Slováků, Gorbačov jako "kontrareformátor") a nové příspěvky (M.Machovec o 70.výročí založení státu; R.Malý o I. republice z hlediska katolíka; objektivní zpracování sudetoněmecké otázky); četné texty o zvláštnostech Moravy v rámci střední Evropy (Z. Rotrekl, Existence Moravy ve Střední Evropě; Redakce, Morava jako životní pocit a program); místní a regionální společenskopolitické události (řešení problému dopravy v Brně, otázka přejmenování brněnských ulic).
c) Asi třetina původních příspěvků; dvě třetiny textů převzatých z jiných samizdatových časopisů (*Střední Evropa *) a přeložených z cizojazyčných pramenů.
6. Srovnej *Střední Evropa *.\

C.
2. "Střední Evropa, brněnská verze", Infoch 17/88. (1)
3. "Úvodní poznámka", *Střední Evropa (brněnská verse) * 1/88.\

D. [Rozhovor se dvěma členy redakce (23.6.89)]:
1. Brno.
2. 80-100.
3. Cyklostyl; formát z nouze (technické problémy u č.1).
5. Zpočátku dávala pražská redakce Střední Evropy k dispozici příspěvky a literaturu. Brněnská redakce přebírá z Prahy stále méně (už jenom rubriku Střední Evropa) a je na ní zcela nezávislá (pouze konzultace). Rubrika Morava přináší vlastní texty (moravská specifika).
6. Stejně jako pražská redakce bez pevného programu; zásady: konzervativismus, nevázat se na žádný politický systém a žádnou církev, pro svobodnou koexistenci všech národních kultur, respektování kořenů v křesťansko-židovské kultuře; cíle: probudit zájem o střední Evropu, odstranit mýty (I.republika, T.G.Masaryk, roky 1948, 1968; kořeny současného stavu je třeba hledat hlouběji), hledat kořeny a identitu v dějinách, zdůrazňovat roli Moravy ve střední Evropě; při výběru textů se nerozlišuje mezi oficiální a neoficiální kulturou, rozhoduje kvalita. 10. Salisbury Review* (Roger Scruton, Velká Británie).
11. Fragment-K.

zdroj: Posset 1993 viz


ročník 1988

01 - pdf    obsah    02 - pdf    obsah

ročník 1989

03 - pdf    obsah    04-05 - pdf    obsah