Dialog

Za demokracii a socialismus v nezávislé Ukrajině


*     Toronto     *     1977 -     *     ročně, obročně     *


Vycházel v Torontu. Č. 1 vyšlo r. 1977, č. 2 1979, č. 3 1980.

80-128  stran, formát A6, sešito.

Obsah čísel:

1: G. G. Tiktin: K politické ekonomii SSSR, reakce Е. Маndela, V. Golubničeva, O. Stepanjaka ; stať  L. Pljušče Tragédie Ivana Dzjuby a řada samizdatových dokumentů ze Sovětského svazu a Jugoslávie.

2: *Nacionalistické hnutí během druhé světové války: Rozhovor s B. Levickým *; Polsko, Írán, Rumunsko, Československo; kroniky událostí na Ukrajině, v SSSR, ze života Ukrajinců na Západě; recenze E. P. Thompsona na knihu R. Baro.

3: Dopis redakci; redakce: Vypadněte z Afghánistánu!; Vadim Nečajev: Porážka „nové levice" v Leningradě; Ivan Majstrenko: Zamlčené výročí. Taganrozské jednání VKS(b); Vasyl Lisovyj; B.K.: Nová dělnická třída v SSSR; Vadim Belocerkovskyj: Dělníci a úředníci na obranu lidských práv. Rozšiřování hnutí za lidská práva; V.B.: Sovětští dělníci a levičáci na Západě; Jugoslávský úředník pro stávky; Otevřený dopis dělníka Leonida Siroga.

Knižní edice:

Grigorij Kosťuk, Prokleté roky. Od vězení Lukianivka k Vorkutské tragédii /roky 1935-1940/, 1977, 163 s. Autor memoárů, známý ukrajinský literární kritik, popisuje své zatčení v Charkově v roce 1935, odsouzení a pobyt ve Vorkutě. Shromážděná, dosud neznámá, fakta dělají z knihy důležitý dokument Stalinovy éry.

Rozhovor Dialogu s Leonidem Pljuščem, 1976, 24 s. První větší rozhovor s L. Pljuščem v ukrajinštině.


1980

3 - pdf-ocr