Index

Společnost pro československou literaturu v zahraničí, Kolín nad Rýnem

1971 - 1990


Exilové nakladatelství vydávající beletrii, politickou a politologickou literaturu

Obecně prospěšnou Společnost pro československou literaturu v zahraničí Index založili roku 1971 v Kolíně nad Rýnem politolog a publicista Adolf Müller (1929–2002) a bývalý pracovník Čs. rozhlasu a překladatel Bedřich Utitz (1920–2017). Za spolupráce zakladatelů s řadou externích redaktorů (mj. Fedor Ballo, Antonín Brousek, Rudolf Hambach, Vladimír Horský, Karel Michal, Karel Nešvera, Milan Schulz, Helena Šedová, Ludvík Veselý) se Index postupně vyvinul v jedno z nejvýznamnějších beletristických a společenskovědních nakladatelství posrpnového exilu. – Nakladatelskou značku, původní jednotnou obálku základní řady a obálky edic Index–poezie a Doba navrhl Jan Kotík, autory dalších návrhů obálek byli mj. Zbyněk Benýšek, Karel Feuerstein, Karel Havlíček, Jiří Kolář, Miroslav Milde, Adolf Müller, Jan Sekal a Pavel Zvěřina, ilustracemi vedle Karla Havlíčka a Jana Kotíka přispěli též Oldřich Jelínek, Jan Kristofori, Lucie Radová a Josef Šnóbl.
V souvislosti s polistopadovými politickými změnami v Československu ukončilo nakladatelství činnost roku 1990, většinu připravovaných titulů však zprostředkovalo domácím nakladatelům. Celkem vydal Index na 170 českojazyčných titulů (obvykle 9–12 ročně, v polovině sedmdesátých let méně) a přibližně dvě desítky cizojazyčných. Pro komunikaci se čtenáři využívala redakce poštovního boxu v Kolíně nad Rýnem.

Jako první svazek zamýšleli zakladatelé Indexu vydat Škvoreckého román Tankový prapor, kterým však v téže době zahajovalo torontské nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Jako první titul tedy vyšla v Indexu satirická próza Jiřího Hochmana Jelení Brod a původní beletristická tvorba českých exilových i domácích autorů byla po celou dobu existence nakladatelství podstatným, byť ne jediným sloupem ediční koncepce. Mezi exilovými spisovateli neměl Index zpočátku své kmenové autory a vydával jak nové rukopisy (Jan Beneš, Ota Filip, Karel Michal, Minka Rybáková, Tomáš Řezáč pod pseud. A. Lidin, z předchozí exulantské generace Nikolaj Terlecký, později Viktor Fischl), tak reedice starších, doma již vydaných titulů (Ladislav Grosman, Karel Michal). Postupně do edičních plánů pronikali i doma žijící autoři, jimž nakladatelství původně vyhradilo edici Příběhy ze šuplat (1976, 2 sv., red. Helena Šedová, mj. zde vyšla Procházkova filmová povídka Ucho), později se však domácí tvorba stala plnohodnotnou součástí hlavního nakladatelského programu. Největší pozornost Index věnoval doma nepublikovatelným pracím Bohumila Hrabala, které nesměly vyjít v Praze (Hrabalovy knihy vycházely bez jakýchkoli nakladatelských údajů, mj. proto, aby nebyly komunistickým režimem zneužitelné z hlediska případného porušení vydavatelských práv), a tvorbě Evy Kantůrkové, Lenky Procházkové, Jana Trefulky, Ludvíka Vaculíka (vedle nového vydání Sekyry zejména „kronika“ Milí spolužáci), Edvarda Valenty. K autorům Indexu se ještě jako disident přidal Pavel Kohout (spolupracoval s ním ovšem i v 80. letech po svém nedobrovolném odchodu do exilu). Básnické sbírky soustředila nečíslovaná edice Index–poezie (1973–1988, 10 sv.), zprvu redigovaná Antonínem Brouskem, v níž zpočátku vycházela původní exilová tvorba (Josef Lederer, František Listopad, z mladší generace Vladimíra Čerepková), později i domácí autoři (Jaromír Hořec pod pseud. Jan Čech, Miloš Vacík, poprvé zde vyšla Seifertova sbírka Morový sloup), a také překlady (Osip Mandelštam, Czesław Miłosz). Mimo edice vyšel jako jeden z prvních svazků Indexu soubor písňových textů Karla Kryla (Kníška). Z původní dramatické tvorby byla do edičního programu zcela výjimečně zařazena Hostovského hra Osvoboditel se vrací; příležitostně Index vydával i memoárovou literaturu (Julius Firt, Karel Steinbach, ve spolupráci se Sixty-Eight Publishers vzpomínky Jaroslava Seiferta, z překladů Naděžda Mandelštamová).
Ze samizdatové produkce Index přejímal nejen knižní básnická a prozaická díla, ale i fejetony ze samizdatových sborníků a časopisů (Čára na zdi, Sólo pro psací stroj), případně celé sborníky (Když se řekne Werich..., ed. Jiří Lederer). V 80. letech nabídl Index publikační příležitosti spisovatelům nové emigrační vlny, jejichž prostřednictvím se obracel i na mladší generaci čtenářů. Kmenovým autorem se stal Vlastimil Třešňák, jehož některé tituly byly zahrnuty do edice Paternoster (1986–1989, 4 sv.). Program edice byl formován spolupracovníky stejnojmenného časopisu, který s podtitulem Malá revue pro umění a kritiku vydával od roku 1983 ve Vídni Zbyněk Benýšek (v edici dále publikovali Petr Kouba a Karol Sidon). Ve spolupráci s časopisem Svědectví vydal Index kontroverzní prvotinu Jana Pelce ...a bude hůř, která vyvolala největší polemický ohlas ze všech publikací nakladatelství. V edičním programu se objevila i díla mladších autorů žijících v Československu (Zuzana Brabcová, Miroslav Kutílek pod pseud. Marek Hofman ad.) Soustavnou pozornost věnoval Index literatuře světové, a to jak dílům tematicky blízkým českému čtenáři (romány Petra Lotara a zejména Magická Praha A. M. Ripellina), tak překladům beletristických, publicistických i vzpomínkových děl ruských a polských autorů (Tadeusz Konwicki, Jevgenij Zamjatin ad.) a jiných významných děl světové beletrie (George Orwell: 1984 a Farma zvířat s tit. Zvířecí statek). Některá z nich (díla Grahama Greena, György Konrada, Georgije Vladimova) vyšla jako členské prémie pro odběratele časopisu 150 000 slov v edici Knihovna 150 000 slov (1985–1989, 6 sv.). V originálu vydal Index několik titulů slovenské prózy (Ladislav Mňačko, Dominik Tatarka).
Pevné místo v edičním programu měly knihy rozhovorů (Karel Hvížďala, Jiří Lederer, Antonín J. Liehm) a monografie a sborníky věnované jednotlivým osobnostem (Jiří Lederer, Jan Patočka, Jiří Voskovec). Uměnovědné literatuře se Index věnoval jen příležitostně, ve spolupráci s časopisem Svědectví však mimo svůj základní ediční program vydal tehdy základní bibliografický pramen ke studiu literatury českého a slovenského exilu od Ludmily Šeflové (Bibliografie literatury vydané českými a slovenskými autory v zahraničí 1948–1972 /s dodatkem do srpna 1978/).
Důležitým prvkem edičního programu Indexu byla politická publicistika a politologické a historické studie k československé minulosti i současnosti a vůbec k problematice tehdejšího sovětského bloku. Monografie a sborníky k otázkám politické činnosti exilu i domácí opozice přinášela edice Doba (1975–1982, 10 sv., red. Adolf Müller). Významným tematickým okruhem byly souvislosti a okolnosti Pražského jara 1968 i jeho vojenského potlačení, k němuž Index vydal několik analýz či osobních svědectví (Zdeněk Hejzlar, Zdeněk Mlynář, Petr Pithart pod pseud. J. Sládeček). Od poloviny sedmdesátých let byla pozornost věnována formování politické opozice v Československu (sborníky Hlasy z domova 1975; Kniha Charty. Hlasy z domova 1976–1977; Křesťané a Charta 77 aj.; k jejich editorům patřili Adolf Müller, Vilém Prečan, Bedřich Utitz ad.), životu za normalizace (Milan Šimečka), ale i pokusům o globální analýzu poválečného vývoje v Československu (Jaroslav Klofáč) a v dalších zemích sovětského bloku (Zdeněk Strmiska, Pavel Tigrid, též řada překladů, zejména z ruštiny). Pokusem o rozšíření spektra odborné literatury byly spíše ojedinělé historické studie (kniha Jaroslava Krejčího Miroslav Tyrš, filozof, pedagog a estetik českého tělocviku ad.). K nejžádanějším titulům Indexu patřily vzpomínky příslušníka komunistické rozvědky Josefa Frolíka Špion vypovídá. Problematice roku 1968 byla věnována Knižnice Listů (1986–1989, 3 sv.), kterou Index připravoval ve spolupráci s exilovým časopisem Listy, vydávaným v Římě Jiřím Pelikánem. V angličtině, němčině a francouzštině vyšlo v Indexu osmnáct studií výzkumného projektu Krize v systémech sovětského typu, vedeného Zdeňkem Mlynářem. Na vydání několika knih se podíleli další exiloví vydavatelé (Dialog, Opus bonum, Svědectví, Sixty-Eight Publishers aj.). Po listopadu 1989 vydal Index několik starších titulů (převážně formou reprintů) ve spolupráci s domácími nakladatelstvími (Atlantis, J. Kanzelsberger, Orbis), avšak edice Index založená nakladatelstvím Práce v roce 1991 zanikla po dvou vydaných titulech.
Publikace Indexu vycházely většinou v nákladu 1000–1200 výtisků, o jejichž odběr se staral především stálý okruh přibližně 400 čtenářů. Obvykle 200–300 výtisků každého titulu bylo dopravováno ilegálními distribučními kanály do Československa.

Kromě spolupráci na distribuci časopisu Listy vydával Index v letech 1982–1991 za redakce Antonína J. Liehma časopis 150 000 slov, přinášející výběr článků ze světového tisku věnovaných především politickým tématům. V roce 1989 vydal Index první číslo časopisu Most atd., jehož redakce (Jiří Gruša, Petr Král, Milan Uhde) chtěla vytvořit společné diskusní fórum exilu a domácí opozice. Adolf Müller byl v souvislosti s nakladatelskou činností vyznamenán Medailí Za zásluhy (1999), Bedřich Utitz je nositelem Řádu T. G. Masaryka (1998).

Ediční řady

Index–poezie (1973–1988); Doba (1975–1982); Příběhy ze šuplat (1976); Knihovna 150 000 slov (1985–1989); Knižnice Listů (1986–1989); Paternoster (1986–1989).
Časopisy a informační bulletiny: 150 000 slov (1982–1991); Most atd. (1989–1990). – Index... [Katalogy nakladatelství]. 1973–1989, celkem 10 sv.
Výtvarní spolupracovníci: Zbyněk Benýšek, Karel Feuerstein, Karel Havlíček, Oldřich Jelínek, Jiří Kolář, Jan Kotík, Jan Kristofori, Miroslav Milde, Adolf Müller, Lucie Radová, Jan Sekal, Josef Šnóbl, Pavel Zvěřina.
Technické informace: 170 svazků, obvykle brožované publikace ve formátu 17×11 cm.

LITERATURA Studie a články: B. Utitz: Nová čs. nakladatelství – ale v cizině: Index. Listy (Řím) 1971, č. 6; R. Hambach: Pět let Indexu. Zpravodaj (Curych) 1976, č. 7/8; Exilová nakladatelství. Zprávy SVU (Washington) 1979, č. 2/3; V Kučerová: Frankfurtská horečka. MF 26. 10. 1989; Z. Pšenicová: Práce na Indexu? Nikoliv, Index v Práci. Večerní Praha 23. 1. 1990; B. Utitz: Několik paprsků světla. Hrst poznámek k nakladatelství Index. Český dialog 1, 1991, č. 3; A. Müller: Byly i jiné mikrobusy..., Listy 1993, č. 1; A. Zach: Index. Exilové nakladatelství zaměřené k vydávání současné původní i překladové beletrie, literatury faktu a společenskovědní literatury. Česká literatura 1994, č. 6; A. Müller: Chvála amatérismu, in Česká nezávislá literatura po pěti letech v referátech (1995), s. 58 -61; L. Vaculík: Za co, LidN 3. 11. 1999; M. Reiman, D. Havlíček: Památce Adolfa Müllera, Listy 2002, č. 3; F. Cinger: Mezi dvěma břehy (portrét A. Müllera) in F. C.: Tři osudy (2004), s. 69–105; V. Prečan: Ke spolupráci dvou posrpnových exilových nakladatelství, in: Ročenka Československého dokumentačního střediska 2003 (2004), s. 53–134. Rozhovory: -sv- (S. Volný): S B. Utitzem o smyslu a cílech Indexu. Text 3, 1971, č. 11/12 (28/29), nestr. příl.; A. Müller, B. Utitz: Hovoří Index (připr. K. Nešvera), Telegram (Edmonton) 1973, č. 2; S Indexem po telefonu in Kalendář československého exilu 1974 (Mnichov 1973), s. 102–103; A. Müller: České nakladatelství v exilu (připr. J. Lederer), Listy (Řím) 1981, č. 6, též Obrys 1, 1981, č. 4 (s tit. Deset let nakladatelské činnosti Indexu); A. Müller: Rozhovor NP s exilovým nakladatelstvím Index (připr. M. Habr). Národní politika (Mnichov) 1985, č. 2, příl.; A. Müller: Rozhovor se zástupcem nakladatelství Index, Zpravodaj (Curych) 1985, č. 6; A. Müller: Stoje na dwóch odplywających od siebie krach, in A. Jagodziński, Banici (Kraków 1988), s. 250–255; A. Müller: Index přestal být na Indexu (připr. I. Gerová), SvSl 30. 1. 1990; A. Müller: Nakladatelství Index (připr. I. Petřinová), Reportér 1990, č. 4; A. Müller: Nesmíme si příliš fandit (připr. D. Sedlická), Tvar 1990, č. 7; A. Müller: Byla to dvě nejhezčí desetiletí mého života (připr. F. Cinger), Právo 12. 4. 1999; B. Utitz: Chtěl jsem tu žít (připr. K. Hvížďala), Roš chodeš 2010, č. 1; B. Utitz: Všichni moji prezidenti (připr. L. Navara), MFD 29. 10. 2010; B. Utitz: Nejkrásnější byly Seifertovy vzpomínky (připr. F. Cinger), Právo 20. 11. 2010. K životním jubileím: J. Šiklová: Devadesátník. Knihy v exilu pod taktovkou B. Utitze, Listy 2011, č. 1. Diplomová práce: R. Matějková: Vznik a činnost exilového nakladatelství Index. Praha, Filozofická fakulta UK 1993. 121 s., obr. příl., nepublikováno. Archiv: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR: Archiv nakladatelství Index a Adolfa Müllera (soupis zde). Související odkazy: Česká literatura v exilu 1948–1989; Bibliografická databáze ÚČL AV ČR

Autor hesla: Michal Přibáň (2009); Aktualizace textu hesla: 13. 2. 2017 (mlp); Aktualizace bibliografie: 3. 3. 2015 (mlp)

bibliografie nakladatelství Index

  1. Hochman, Jiří: Jelení Brod. Předml. Milan Schulz. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Podzim 1971. 229 s. - 2. vyd.: Obálka a ilustrace Karel Trinkewitz. 1981. 239 s.
  2. Selucký, Radoslav: Východ je východ. Na studia do SSSR. Do tisku připr. Bedřich Utitz. Léto 1972. 242 s.
  3. Laub, Gabriel: Největší proces dějin. Malá satirická abeceda. Do tisku připr. Karel Nešvera. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. 1972. 133 s.
  4. Kryl, Karel: Kníška. Do tisku připr. Milan Schulz. Ilustroval Karel Kryl. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Jaro 1972. 173 s.
  5. Ostrý, Antonín [Šamalík, František]: Československý problém. Do tisku připr. Vladimír Horský. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Léto 1972. 359 s.
  6. Mňačko, Ladislav: Súdruh Münchhausen. [Román.] Do tlače pripravil Fedor Ballo. Obálku navrhl a graf. upravil Jan Kotík. Léto 1972. 268 s.
  7. Systémové změny. Sborník. Do tisku připr. Adolf Müller. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Léto 1972. 272 s.
  8. Amalrik, Andrej A.: Udrží se Sovětský svaz do roku 1984? Přel. Vladimír Tosek. Doslov naps. a k tisku připr. Adolf Müller. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Podzim 1971. 94 s.
  9. Grosman, Ladislav: Nevěsta. [Próza. 2. vyd.] Red. Pavel Buksa. Obálka a graf. úprava Jan Kotík. Září 1972. 168 s.
  10. Hostovský, Egon: Osvoboditel se vrací. [Drama.] - Epidemie. [Próza.] Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Říjen 1972. 172 s.
  11. Firt, Julius: Knihy a osudy. Do tisku připr. a doslov napsal Ludvík Veselý. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Listopad 1972. 294 s., 19 obr. na příl.
  12. Beneš, Jan: Až se se mnou vyspíš... budeš plakat. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. 1973. 222 s.
  13. Hochman, Jiří: Kronika místodržení v Čechách. Věnované všem smějícím se bestiím. Redaktor edice Karel Michal. Ilustrace Haďák [Miroslav Liďák]. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. 1973. 148 s.
  14. Lidin, A. [Řezáč, Tomáš]: Trpaslík na houpačce. Obálku navrhl Václav Hubička. Graf. úprava Jan Kotík. 1973. 181 s.
  15. Motáky z Ruzyně. S předml. Luďka Pachmana. Obálka a graf. úprava Jan Kotík 1973. 115 s.
  16. Lustig, Arnošt: Ulice ztracených. [Prózy.] Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. Léto 1973. 373 s.
  17. Sviták, Ivan: Dialektika moci. Do tisku připr. Adolf Müller. Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. 1973. 164 s. - 3. díl souboru I. S. Nevědecká antropologie.
  18. Štěpán, Bohumil: Vynálezy. [Komentované kresby.] Obálka a graf. úprava autor. Podzim 1973. 96 s.
  19. Listopad, František: Černý, bílý, nevím. Sbírka básní 1956- 1972. Obálka a ilustrace Jan Kotík. Redig. Antonín Brousek. Listopad 1973. 79 s. Index-poezie.
  20. Lederer, Josef: Sopka islandská a jiné verše. 1969- 1972. Redig. Antonín Brousek. úprava a obálka Jan Kotík. Listopad 1973. 47 s. - Index-poezie.
  21. Čerepková, Vladimíra: Ztráta řeči. 1970- 1972. Redig. Antonín Brousek. úprava a obálka Jan Kotík. Listopad 1973. 88 s. - Index-poezie.
  22. Rybáková, Minka: Útěk z rekreace. [Román.] Obálku navrhl a graf. úpravu provedl Jan Kotík. 1974. 268 s.
  23. Terlecký, Nikolaj: Pláž u San Medarda. K tisku připr. Helena Šedová. 1977. 234 s.
  24. Michal, Karel: Rodný kraj. Obálka a ilustrace Lucie Radová. 1977. 86 s.
  25. Tigrid, Pavel: Politická emigrace v atomovém věku. 1974. 137 s. - Přepracovaná verze stejnojmenné knihy (1968).
  26. Hrabal, Bohumil: Jak jsem obsluhoval anglického krále. [1980]. 188 s. - Bez nakladatelských údajů.
  27. Medveděv, Žores A. - Medveděv, Roj A.: Kdo šílí? Z ruštiny přel. Jan Samotínský. London, Macmillan 1973. 199 s. - Převzato Indexem do distribuce.
  28. Filip, Ota: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. 1. díl. Obálka Ivan Steiger. Zima 1974. 189 s. - V knize publ. č. 28/30.
  29. Filip, Ota: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. 2. díl. Obálka Ivan Steiger. Zima 1974. 183 s. - V knize publ. č. 29/30.
  30. Filip, Ota: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. 3. díl. Obálka Ivan Steiger. Jaro 1975. 235 s. - V knize publ. č. 31/32.
  31. Filip, Ota: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. 4. díl. Obálka Ivan Steiger. Jaro 1975. 215 s. - V knize publ. č. 31/32.
  32. Mandelštamová, Naděžda: Konec naděje. Překlad z ruštiny. Úvod František Janouch. Redig. Rudolf Hambach. Obálka Jan Dostál. Podzim 1975. 340 s.
  33. Klánský, Mojmír: Vyhnanství. Román. Do tisku připr. Helena Šedová. Obálka Zbyněk Šedo. 1976. 154 s. - Příběhy ze šuplat, sv. 1.
  34. Mlynář, Zdeněk: Československý pokus o reformu 1968. Analýza jeho teorie a praxe. Úvod naps. Zdeněk Hejzlar. Obálka Jan Kotík. 1975. 274 s. - Doba, č. 1. - Spoluvyd. časopis Listy.
  35. Hlasy z domova 1975. (Dokumentace.) Sest. a předml. naps. Adolf Müller. Obálka Jan Kotík. 1976. 127 s. - Doba, č. 2.
  36. Procházka, Jan: Ucho. Filmová povídka. Do tisku připr. Helena Šedová. Obálka Zbyněk Šedo. 1976. 191 s. - Příběhy ze šuplat, sv. 2. V knize publ. č. 34.
  37. Brandt, Willy - Kreisky, Bruno - Palme, Olof: Demokracie a socialismus. Přel. Vladimír Tosek. Obálka Jan Kotík. 1977 135 s. - V knize publ. č. 36. Spoluvyd. časopis Svědectví. - Doba, č. 3.
  38. Čára na zdi. (Československé fejetony 1975/1976.) K tisku připr. Adolf Müller. Obálka Zbyněk Šedo. 1977 200 s. pdf-ocr
  39. Vaculík, Ludvík: Sekyra. [4. vyd. 1977] 176 s. - Bez nakladatelských údajů.
  40. Kniha Charty. Hlasy z domova 1976-1977. Sest. a předml. naps. Vilém Prečan. Pro tisk připr. Bedřich Utitz. Obálka Jan Kotík. 1977. 368 s. Ve spolupr. s časopisem Listy.
  41. Politický vězeň Jiří Lederer. [Sborník příspěvků a dokumentů.] K tisku připr. A. Müller. 1978. 47 s. - V knize publ. č. 48.
  42. Kantůrková, Eva: Pozůstalost pana Ábela. [2. vyd.] 1977 162 s. V knize publ. č. 44.
  43. Seifert, Jaroslav: Morový sloup a jiné verše. Ilustr. Bohumila Krátkého z ileg. vyd. knihy Ruka a plamen. Úprava a obálka Jan Kotík. Prosinec 1977 87 s. - Index-poezie.
  44. Trefulka, Jan: Zločin pozdvižení. Obálka Karel Feuerstein. K tisku připr. Adolf Müller. 1978. 216 s.
  45. Ripellino, Angelo Maria: Magická Praha. Z ital. orig. přel. K. [Bohumil Klípa]. Obálka a ilustrace Lucie Radová. 1978. 397 s.
  46. Jan Patočka - osobnost a dílo. [Výbor z prací.] K tisku připr. Adolf Müller. Fotografie Jindřich Přibík. Obálka Karel Feuerstein. 1980. 152 s.
  47. Mlynář, Zdeněk: Mráz přichází z Kremlu. K tisku připr. Bedřich Utitz, Obálka Karel Feuerstein. 1978. 339 s. - 2. vyd.: 1979. 342 s. - 3. vyd.: 1981. 343 s. Odlišná obálka od téhož autora. - 4. vyd.: 1988. 336 s. Obálka shodná se 3. vyd.
  48. Moc, Stanislav: Tábor na Alligator River. Rukopis upravil Karel Nešvera. Obálka Karel Feuerstein. 1979. 170 s. - V knize publ. č. 51.
  49. Frolík, Josef: Špión vypovídá. K tisku připr. Helena Šedová. Obálka N. N. 1979. 400 s. - 2. vyd. nezjištěno - 3. vyd. 1981. 395 s. - 4. vyd. 1982.
  50. Šimečka, Milan: Obnovení pořádku. Příspěvek k typologii reálného socialismu. K tisku připr. Jiří Přesník. Obálka Jan Kotík. 1979. 209 s. - Doba, č. 5.
  51. Lederer, Jiří: České rozhovory. K tisku připr. Adolf Müller. Obraz na obálce H. [spr. Karel] Chaba. 1979. 321 s.
  52. Vývoj Charty. Záznam z konference ve Franken. Vybral a k tisku připr. Pavel Tigrid. Úvod a dokumentační příl. Vilém Prečan. Obálka Jan Kotík. 1981. 179 s. - Spoluvyd. Opus bonum. - Doba, č. 9.
  53. Mandelštam, Osip: Topůrko pro kata. (Výběr z díla.) Přel. Jiří Kovtun. Úvod Michel Aucouturier. Úprava a obálka Jan Kotík. Říjen 1979. 104 s. - Spoluvyd. red. časopisu Svědectví. - Index-poezie.
  54. Únor očima vítězů a poražených o třicet let později. [Sborník referátů a diskusních vstupů ve Franken 1978.] K vyd. připr. a úvodní pozn. naps. Pavel Tigrid. Obálka Jan Kotík. 1979. 203 s. - Ve spolupr. s Opus bonum. - Doba, č. 6.
  55. Třešňák, Vlastimil: Jak to vidím já. Úvod Jaroslav Hutka. K tisku připr. Karel Hvížďala. Obálka Karel Feuerstein s použitím obrazu Vlastimila Třešňáka. 1979. 212 s.
  56. Křesťané a Charta 77 Výběr dokumentů a textů sest. a ed. pozn. naps. Vilém Prečan. Předml. Ivan Medek, doslov Anastáz Opasek. K tisku připr. Karel Hvížďala. 1980. 320 s. - Spoluvyd. Opus bonum. - Doba, č. 7.
  57. Hvíždala, Karel: Nevěry. K tisku připr. Adolf Müller. Obálka a graf. úprava Pavel Zvěřina. 1980. 115 s.
  58. Kohout, Pavel: Katyně. K tisku připr. Helena Šedová. Obálka, ilustrace a graf. úprava Karel Havlíček. 1980. 428 s.
  59. Valenta, Edvard: Žil jsem s miliardářem. [Vzpomínky na Jana Baťu.] K tisku připr. Helena Šedová. Obálka Karel Feuerstein. 1980. 224 s. [60.] Čech, Jan [Hořec, Jaromír]: Pozdvihování slov. Doslov Q [Jaroslav Morák]. Úprava a obálka Jan Kotík. Leden 1981. 88 s. - V knize publ. č. 57 - Index-poezie.
  60. Janouch, František: Neretušované pohlednice z Číny. K tisku připr. Helena Šedová. Obálka Karel Feuerstein. 1980. 132, 16 s.
  61. Sládeček, J. [Pithart, Petr]: Osmašedesátý. K tisku připr. Adolf Müller. 1980. 314 s.
  62. Hvížďala, Karel: České rozhovory ve světě. Obálka a graf. úprava Pavel Zvěřina. 1981. 441 s.
  63. Kantůrková, Eva: Sešly jsme se v této knize. Do tisku připr. Adolf MülIer. Obraz na obálce KareI Trinkewitz. Fotografie Ivan Kyncl. 1980. 191 s.
  64. O svobodě a moci. [Díl] I. [Sborník.] Obálka Jan Kotík. 1980. 367 s. - Spoluvyd. čas. Listy. - Doba, č. 8.
  65. Když se řekne Werich... Uspoř. Jiří Lederer. S úvodní pozn. Adolfa Müllera, předml. J. Lederera a s dosl. Jiřího Voskovce. K tisku připr. Karel Hvížďala. 1981. 160 s.
  66. Konwicki, Tadeusz: Malá apokalypsa. Český překlad K. K. 1981. Obálka Karel Havlíček. Literární redakce Ivan Binar. 1981. 242 s.
  67. Seifert, Jaroslav: Všecky krásy světa. Příběhy a vzpomínky. Obálku s použitím koláže Jiřího Koláře navrhla Barbora Munzarová. Září 1981. 477 s. - Ve spolupráci s nakl. Sixty-Eight Publishers a s Fondem Charty 77.
  68. Orwell, George: Zvířecí statek. Český překlad Jiří Komárek. Obálka a ilustrace Jan Kristofori. 1981. 111 s.
  69. Lotar, Petr: ... domov můj. Román. Z německého orig. přel. Milan Schulz a Petr Lotar. Obálka Karel Trinkewitz. 1981. 341 s.
  70. Hrabal, Bohumil: Příliš hlučná samota. [1980]. 92 s. - Bez nakladatelských údajů.
  71. Lederer, Jiří: Mé Polsko. 200 let boje proti cizí nadvládě. Obálka M[irek] a M[irka] Mildovi. 1982. 284 s.
  72. Mlynář, Zdeněk: Krize v sovětských systémech 1953 - 1981. (Příspěvek k teoretické analýze.) 1983. 210 s.
  73. Kantůrková, Eva: Černá hvězda. Obálka a ilustr. Antonín Málek. K tisku připr. Helena Šedová. 1982. 485 s. V knize publ. č. 68.
  74. Battěk, Rudolf: Eseje z ostrova. Obálka s motivem V. Boštíkka Malé vrásnění. K tisku připr. A. Müller. Spoluprac. red. Práva Iidu. 1982. 78 s.
  75. Hajný, Pavel: Kde teče Tennessee. [1982]. 230s. - Bez nakladatelských údajů.
  76. Hrabal, Bohumil: Něžní barbaři. [1981]. 109 s. - Bez nakladatelských údajů.
  77. Procházková, Lenka: Růžová dáma. Obálka s použitím textilní koláže Zuzky Vackové Mirek Milde. 1982. 207 s.
  78. Hrabal, Bohumil: Poupata. [1982.] 189 s. - Bez nakladatelských údajů.
  79. Uhl, Petr a kol.: Program socialistické samosprávy. Úvodní slovo Jaroslav Suk. 1982. 252 s. - Spoluvyd. čas. Informační materiály (Berlin-West). Část nákladu bez tiráže s obálkou a titulem: Socialistické hospodářství, Práce.
  80. ... a když se řekne Voskovec. Uspoř. a předml. naps. Jiří Lederer. S doslovem Adolfa Müllera. 1983. 168 s.
  81. Hromádko, Ota: Jak se kalila voda. Výbor z kriminálních příběhů a úvah. Obálka s použitím motivu J. Lady V. Ráčný. 1982. 315 s.
  82. Sólo pro psací stroj. Československý fejeton 1976- 1979. Vaculík & Gruša, Havel, Horáková, Hutka, Chramostová, Kantůrková, Kohout, Kusý, Machonin, Šimečka, Trefulka. Obálka Eliška M[atziol]. 1984. 214 s.
  83. Čína našima očima. [Sborník.] 1982. 184 s.
  84. Fischl, Viktor: Hovory s Janem Masarykem. 4. vyd. Pfäffikon, Galerie Krause 1982. 164 s. - Převzato Indexem do distribuce.
  85. Kołakowski, Leszek: Nebeklíč, Rozhovory s ďáblem. Z polského orig. přel. Gabriel Laub. 1982. 181 s.
  86. Procházková, Lenka: Přijeď ochutnat. Povídky. Obálka s použitím textilní koláže Zuzky Vackové Miroslav Milde. 1982. 105 s.
  87. Tigrid, Pavel: Dnešek je váš, zítřek je náš. Dělnické revolty v komunistických zemích. [2.] doplněné a autorem revid. vyd. 1982. 157 s. - Doba, č. 10.
  88. Vacík, Miloš: Zahrada na dva zámky. Sbírka básní 1973- 1977. Úprava a obálka Jan Kotík. Prosinec 1983. 58 s. - Index-poezie.
  89. Strmiska, Zdeněk: Sociální systém a strukturální rozpory společností sovětského typu. Projekt analýzy. S předml. Zdeňka Mlynáře. 1983. 315 s.
  90. Zinověv, Alexander: Zářné zítřky. Přel. Jana Neumannová a kol. Obálka Josef Šnóbl. 1983. 288 s.
  91. Československo 1968 - Polsko 1981 a krize sovětských systémů. Sborník z mezinárodního semináře v Paříži v říjnu 1981. K tisku připr. Z. Mlynář a A. Müller. Cizojazyčné statě do češtiny přel. Ruth a Vladimír Toskovi. 1983. 276 s.
  92. Sviták, Ivan: Dialektika pravdy. Triáda byrokratizace. 1984. 217 s.
  93. Trefulka, Jan: Velká stavba. Obálka a ilustr. Oldřich Jelínek. 1982. 117 s.
  94. Valenta, Edvard: Žít ještě jednou. [Román.] Obálka M. Milde s použitím obrazu R. Magritta. 1984. 342 s.
  95. Richterová, Sylvie: Místopis. [Prózy.] Obálka Pavel Zvěřina. 1983. 111 s.
  96. Třešňák, Vlastimil: Babylon. Obálka s použitím obrazu V. T. Miroslav Milde. 1982. 198 s.
  97. Hájek, Jiří: Setkání a střety. Poznámky a úvahy o působení vnějších faktorů na politické postoje české novodobé společnosti. 1983. 293 s.
  98. Kolář, Jiří: Odpovědi. Památce Jiřího Padrty. Obálka Jiří Kolář. 1984. 79 s., 15 obr. na příl. - V knize publ. č. 101.
  99. Orwell, George: 1984. Doslov Milan Šimečka. Český překlad vznikl v Československu. Překladatel si nepřeje být jmenován [Eva Šimečková]. Obálka Zbyněk Benýšek. 1984. 324 s.
  100. Koželuhová, Helena: Josef a Karel. Čapkové očima rodiny. [2. vyd. 1985.] 204 s. - Spoluvyd. Dialog, Frankfurt/M., 1. vyd. vyšlo pod názvem Čapci očima rodiny (Hamburg 1961).
  101. Tatarka, Dominik: Písačky. Doslov Ján Mlynárik. Obálka s kresbou Vladimíra Kavana. 1984. 197 s.
  102. Michal, Karel: Bubáci pro všední den. [Povídky. 4. vyd.] Obálka a ilustrace Lucie Radové. 1981. 106 s.
  103. Kantůrková, Eva: Přítelkyně z domu smutku. Obrázek na obálce: Eliška M[atziol]. 1984. 275 s.
  104. Fischl, Viktor: Jeruzalémské povídky. 1985. 121 s.
  105. Martínek, Lubomír: Představení. Obálka a ilustrace Josef Snobl. 1986. 110 s.
  106. Firt, Julius: Záznamy. Ze starých deníků. 1985. 117 s.
  107. Šimečka, Martin M.: Žabí rok. [Prózy.] Obrázek na obálce Sváťa Zapletal. 1985. 259 s.
  108. Janouch, František: Ne, nestěžuji si. Malá normalizační mozaika. Předml. František Kriegel. Ilustrace a obálka Jan Kristofori. 1985. 221 s.
  109. Černý, Václav: Jaroslav Seifert. Náčrt k portrétu. Podobizna J. Seiferta od Cyrila Boudy. 1984. 21 s. - Reprint tisku Josefa Cipry (Kladno 1954) u příležitosti udělení Nobelovy ceny za literaturu J. S.
  110. Bohemicus [Štern, Jan]: Hledání smyslu a jiné úvahy z let 1978 až 1984. Jaro 1985. 60 s.
  111. Goliath-Gorovský, Karel: Zápisky ze stalinských koncentráků. Výběr ze vzpomínek a studií. Z rukopisu, který s autorem uspoř. a z Československa vyvezl Jano Mlynárik ukázky vybral a k tisku připr. M. H. Obálka Jan Lysý s použitím obrazu Renza Vespignaniho. 1986. 135 s.
  112. Klofáč, Jaroslav: Sociální struktura ČSSR a její změny v letech 1945-1980. 1985. 176 s.
  113. Sviták, Ivan: Kámen mudrců. Dialektika vyložená kalifornským způsobem. Do češtiny přel. a ilustr. autor. 1985. 147 s. - Souběžný angl. název. Vydáno v autorově nákladu.
  114. Kohout, Pavel: Kde je zakopán pes. Memoáromán 1984-1987. Obálka Ondřej Kohout. 1987. 534 s. - 2. vyd.: 1988.
  115. Konrad, György: Spoluviník. [Přel. Drahomíra Novotná.] Obálka Jan Sekal. 1985. 330 s. - Knihovna 150000 slov, sv. 1.
  116. Nováková, Helena: Nevina aneb Vražda v Příkré ulici. Obálka J. Tichý s použitím fot. B. Landische. 1985. 152 s.
  117. Šimečka, Milan: Kruhová obrana. Záznamy z roku 1984. 1985. 220 s. - Spoluvyd. čas. Svědectví.
  118. Hrabal. Bohumil: Proluky. [1986.] 170 s. - Bez nakladatelských údajů
  119. Miłosz, Czesław: Hymnus o perle. Přel. Otakar Č. Mokrý [Miroslav Červenka]. Doslov Wojciech Karpiński. Úprava a obálka Jana Kotíka. Léto 1986. 112 s. - Index-poezie.
  120. Kantůrková, Eva: Člověk v závěsu. Novely. Obálka s použitím grafiky Horsta Conbeona Václav Laciný. 1988. 234 s.
  121. Brabcová, Zuzana: Daleko od stromu. Obálka s použitím obrazu René Magritta Vojtěch Tupý. 1987 155 s.
  122. Vladimov, Georgij: Věrný Ruslan. Příběh strážného psa. Obálka Jan Sekal. 1986. 135 s. - Knihovna 150000 slov, sv. 2.
  123. Čivrný, Lumír: Jít jen tak. Menší příběhy. [Prózy.] Obálka Eliška Matziol. 1987 129 s.
  124. Procházková, Lenka: Hlídač holubů. Povídky z Iet 1983-1984. Obálka Zuzka Vacková. 1987 159 s.
  125. Třešňák, Vlastimil: Bermudský trojúhelník. Obraz na obálce Zbyněk Benýšek. 1986. 227 s. - Paternoster, sv. 1.
  126. Krejčí, Jaroslav: Miroslav Tyrš - filozof, pedagog a estetik českého tělocviku. 1986. 154 s.
  127. Pelc, Jan: ... a bude hůř. Román o třech dílech: Děti rodičů, Děti ráje, Děti cest. Obálka: Zbyněk Benýšek. 1985. 516 s. - Spoluvyd. čas. Svědectví.
  128. Putík, Jaroslav: Muž s břitvou. Román. Obálka Jaroslav Vrzal. 1986. 352 s.
  129. Zamjatin, Jevgenij: My. [Přel. Jaroslav Tafel a Vlasta Tafelová.] Obrázek na obálce Robert Kristofori. 1985. 212 s. - Ze sazby neuskutečněného vyd. v edici Světová četba (Odeon 1970).
  130. Vaculík, Ludvík: Milí spolužáci! Výbor písemných prací 1939-1979. 1. Kniha indiánská. 1986. 123 s.
  131. Vaculík, Ludvík: Milí spolužáci! Výbor písemných prací 1939-1979. 2. Kniha dělnická. 1986. 250 s.
  132. Kotík, Jan: Neúplný kompas. Květoslav Chvatík o Janu Kotíkovi a českém moderním umění. Ivan Bystřina v rozhovoru s Janem Kotíkkem. 1986. 108 s.
  133. Neobsazeno, ohlášen 3. díl knihy L. Vaculíka Milí spolužáci!
  134. Kriseová, Eda: Arboretum. [Povídky] 1980-1985. Obálka Eva Janošková. 1987. 131 s.
  135. Mlynárik, Ján: Česká inteligencia Slovensku. Kapitoly z dejín českej inteligencie na Slovensku za prvej ČSR. Obálka Čeněk Duba. 1987. 113 s. - Vyd. Svaz čs. spolků ve Švýcarsku.
  136. Fischl, Viktor: Figarova zlatá svatba. Ilustr. a obr. na obálce Til Mette. 1987. 113 s.
  137. Neobsazeno, ohlášena próza Z. Benýška Výzkumný ústav Vídeň.
  138. Opat, Jaroslav: Filozof a politik. Tomáš Garrigue Masaryk 1882–1893. (Příspěvek k životopisu.) 1987. 550 s.
  139. Šik, Ota: Ekonomické reformy a demokratizace. 1987. 256 s.
  140. Kadlec, Vladimír: Dubček - 1986. (Výběr dokumentů.) Připr., uvedl a komentoval Vladimír Kadlec. [1986.] 180 s. - Knižnice Listů, sv. 1. - Vyd. čas. Listy a Nadace Charty 77.
  141. Greene, Graham: Monsignore Quijote. Přel. Jiřina a Karel Kynclovi. Doslov Josef Škvorecký. Obálka Jan Sekal. 1987 185 s. - Edice 150000 slov, sv. 3.
  142. Kouba, Petr: Lekce jízdy. 1987. 254 s. - Paternoster, sv. 2.
  143. Jaro 1968. Čítanka pro děti a mládež. Únor 1988. 311 s. - Knihovna 150000 slov.
  144. Mlynář, Zdeněk: Problémy politického systému. Texty o roce 1968, normalizaci a současné reformě v SSSR. [1987.] 132 s. - Knižnice Listů, sv. 2.
  145. Kadlečík, Ivan: Rapsódie a miniatúry. 1988. 65 s.
  146. Tatarka, Dominik: Navrávačky. Předml. Eva [Štolbová]. Obálka a perokresba Pavel Baleka. 1988. 114 s.
  147. Třešňák, Vlastimil: To nejdůležitější o panu Moritzovi. (Happy weekend.) Obraz na obálce a design Zbyněk Benýšek. 1989. 139 s. Paternoster, sv. 4.
  148. Sidon, Karol: Dvě povídky o utopencích. Obálka Marcela Třebická. 1988. 237 s. - Paternoster, sv. 3.
  149. Jičínský, Zdeněk: Vznik České národní rady v době Pražského jara 1968 a její působení do podzimu 1969. Studie z roku 1984 podle samizdatového vydání. [1989.] 143 s. - Vyd. čas. Listy a Nadace Charty 77 Knižnice Listů, sv. 3.
  150. Vaculík, Ludvík: Jaro je tady. (Fejetony z let 1981–1987.) 1988. 331 s.
  151. Hejzlar, Zdeněk: "Pražské jaro" 1968 a jeho odkaz. Výběr statí a komentářů z let 1970-1987. 1988. 149 s.
  152. Sochor, Lubomír: Úvahy o ideologii a praxi reálného socialismu. (Vybrané statě z let 1969- 1986.) K tisku připr. Michele Sochor a Jan Auerhan, který též naps. předml. 1987 146 s.
  153. Liehm, Antonín Jaroslav: Generace. [Rozhovory.] Autorem kreseb v knize i na obálce je Adolf Hoffmeister. 1988. 460 s.
  154. Pfaff, Ivan: Historické kořeny reformního hnutí v české společnosti. 1988. 143 s.
  155. Sviták, Ivan: Dialektika dějin. 1989. 260 s.
  156. Havel, Václav: Do různých stran viz in Československé dokumentační středisko nezávislé literatury, Acta creationis sv. 5.
  157. Utitz, Bedřich: Svědkové revoluce. Někdejší spolupracovníci Lenina a Stalina vypovídají. [1989.] 195 s.
  158. Kiš, Danilo: Hrobka pro Borise Davidoviče (Sedm kapitol téhož příběhu) a tři další povídky. Přel. Drahomíra Novotná. Obálka Jan Sekal. 1988. 157 s. - Knihovna 150000 slov, sv. 4.
  159. Steinbach, Karel: Svědek téměř stoletý. [Vzpomínky.] Zprac. Viktor Fischl. 1988. 128 s.
  160. Čech, Jan [Hořec, Jaromír]: Soudný den. Verše z roku 1969. Doslov Jaroslav Morák. Obálka Jan Kotík. 1988. 61 s. - [Index-poezie].
  161. Kubešová, Blanka: Kočičí dlažba. Obálka a ilustr. Lucie Radová. 1988. 232 s.
  162. Srpen 1968. Obs.: J. Dienstbier - K. Lánský: Rozhlas proti tankům, V. Šilhán: 14. mimořádný – „vysočanský“ sjezd KSČ, B. Šimon: Takoví jsme byli. 1989. 203 s.
  163. Kohout, Pavel: Hodina tance a lásky. Německá romance. Obálka Ondřej Kohout. 1989. 246 s.
  164. Hofman, Marek [Kutílek, Miroslav]: Sedm dní. Obálka Eliška Matziol. 1989. 157 s.
  165. Konůpek, Michael: Böhmerland 600cc. Obálka Arne Samuelsen. 1989. 196 s.
  166. Lotar, Petr: Země, kterou ukáži tobě. Z něm orig. přel. Zdenka Neumannová. Obálka a ilustrace Lucie Radová. [1990.] 234 s. - Spoluvyd. Jan Kanzelsberger (Praha).
  167. Levi, Primo: Potopení a zachránění. Doslov Cynthia Ozick. Obálka Jan Sekal. 1989. 169 s. - Knihovna 150000 slov, sv. 5.
  168. Teplý, J[aroslav]: Socialismus v čs. národním hospodářství. Přel. z franc. orig. [1990.] 3, 180 s.
  169. Krejčík, Rudolf: 10 dnů, které otřásly ČSSR. (Svědectví nezúčastněného účastníka.) [1990.] 39 s.

Šeflová, Ludmila: Bibliografie literatury vydané českými a slovenskými autory v zahraničí 1948-1972 (s dodatkem do srpna 1978). 1978. 22, 370 s. - Spoluvyd. časopis Svědectví (Paris).

dle: www.slovnikceskeliteratury.cz, doplněno