texty

Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru - Anticharta


Kampaň proti Chartě vyvrcholila 28. 1. 1977, do Národního divadla svolali představitele kulturní obce, významné umělce a populární herce. V lóžích byli komunističtí představitelé - tajemník ÚV KSČ Havlín, vedoucí kulturního oddělení ÚV Müller a místopředseda vlády Lúčan.

Po projevu předsedy Čs. svazu spisovatelů Kozáka přečetla herečka Švorcová prohlášení Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru, kterému se později začalo říkat Anticharta. Vystoupili i další, např. malíř Grus, spisovatel Říha, herec Huba či režisér Sequens. Na závěr spisovatelé, herci, hudebníci, výtvarníci, architekti a režiséři podepsali souhlas s prohlášením.

4. 2. 1977 proběhlo v pražském Divadle hudby další shromáždění umělců populární hudby, ředitelů uměleckých agentur, vydavatelství, Čs. televize a Čs. rozhlasu, vedoucího kulturního oddělení ÚV KSČ Müllera a ministra kultury Klusáka. Hlavní projev přednesla zpěvačka Pilarová, která se připojila k prohlášení z Národního divadla. Patetický projev přednesl zpěvák Gott, vystoupili hudebníci Svoboda, Vágner, Štaidl a zpěvák Korn. Na závěr opět shromáždění podepisovali.

Rudé právo otisklo některá jména podepsaných, celkem dle RP podepsalo 76 národních umělců, 360 zasloužilých umělců a dalších více než 7.000 osob. Většina z nich dodatečně. Kromě Anticharty vznikla i řada jiných prohlášení a rezolucí kulturních pracovníků a umělců.

"Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru" - pdf-txt

s použitím totalita.cz


Ztroskotanci a samozvanci

první ‚informace' Rudého práva o Chartě 77 - 12. 1. 1977 - pdf-txt