Den samizdatu

12. říjen se stal Mezinárodním dnem samizdatu.

Jeho vyhlášení se v pražské knihovně Libri prohibiti 12. 10. 2016 zúčastnili čeští i slovenští autoři, vydavatelé a rozšiřovatelé samizdatových knih a časopisů a audiovizuálního samizdatu z období 70. a 80. let.

Setkání bylo připomínkou roku 1988, kdy se čeští a slovenští vydavatelé samizdatu začali společně zasazovat za propuštění slovenského samizdatového vydavatele Ivana Polanského (1936-2015), odsouzeného ke čtyřem letům vězení.

Na pražském setkání se přítomní rozhodli vyhlásit 12. říjen Mezinárodním dnem samizdatu. V tento den si budou nadále připomínat všechny, kteří byli nebo i dnes jsou kdekoliv ve světě pronásledováni za autorství literárních či publicistických děl, za šíření svobodných myšlenek a za uchovávání kulturních hodnot.

Svět se v posledních dekádách proměnil, ale stále jsou ve světě země, v nichž se myšlenky nevyhovující státní moci musejí šířit v utajení a s rizikem pronásledování.

Vyhlašovatelé hodlají oslovit další české, slovenské, polské, ruské, maďarské i další vydavatele samizdatu. Poté požádají o součinnost při prosazení Mezinárodního dne samizdatu jako všeobecně uznaného svátku obrany svobody slova a ochrany písemnictví jak ministerstva zahraničních věcí ve svých zemích, kulturní výbory zákonodárných sborů, tak i Organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO.

 

Dokumenty

Vyhlášení Mezinárodního dne samizdatu včetně jmen - pdf-txt

Odůvodnění - Deň samizdatu 12. október - pdf-txt

Vyhlášení Výboru solidarity s I. Polanským - 12. 10. 1988 - pdf-txt

Dopis kardinála Tomáška manželce Idě Polanské - 8. 10. 1988 - pdf-ocr

Monitor tisku - Týden - pdf-txt; ostatní - pdf-txt