Přadénko z drátů


Tuto knížečku vězeňské poesie s unikátními ilustracemi a vazbou vytvořili v počtu dvou exemplářů skauti, zatčení v květnu 1949 za protistátní spiknutí. V čele skupiny roverů, kteří se tehdy pokusili o ozbrojený státní převrat, stála Dagmar Skálová - Rakša, odsouzená na doživotí.

V Přadénku obsažené verše vznikaly od září 1949 do dubna 1950 a jejich autory jsou Záviš Bozděch, přezdívaný „Brácha" nebo také „Plch", Erik Bülow, Jiří Navrátil a Jiří Řehák „Stín". Autorem ilustrací je František Falerski, zvaný „Bonifác" či „Bonny", sbírku krasopisně opsal Pavel Holý „Lodyha" a svázal František Chmel, vězněný za výrobu razítek.

Utajovaná tvorba se odehrávala v nemocnici lágru Rovnost na Jáchymovsku, kde byl lékařem František Kubica ze Znojma, sám také vězeň.  V nemocnici byl mnohem větší klid než na barácích, vznikající knížečka se ukrývala pod prkno v podlaze.  Vznikala postupně, první básničku napsal pravděpodobně Erik Bülow, František Falerski „Bonifác" namaloval obrázek, přidali se další a když bylo 12 básní s obrázky hotovo, František Chmel z nich vyrobil knížku. Jednu ze dvou takto vzniklých knížek vynesl z lágru osobně tehdejší velitel Rovnosti jménem Bláha, nebo Blahák. Absurdní příběh, psaný životem.  Velitel se nakazil pohlavní chorobou a z důvodu utajení se léčil v lágrové nemocnici u MUDr. Kubici. Ten využíval po celou dobu léčby prekérní situace velitele a posílal přes něho ven různé věci, také jedno Přadénko z drátů.

Tahle knížka se, bohužel, po smrti Kubici nenašla. Tu druhou po celá léta opatruje Ing. Pavel Holý.

Přadénko z drátů vzniklo také jako v kůži vázaná kolibří knížečka, autorem jejíž podoby je Pavel Holý.

Pro výrobu potřebné materiály se z větší části daly získat v dílnách, které byly na lágru Rovnost, potřeby na psaní, barvy a tuše však bylo třeba obstarat z venku. Další absurdita - postarali se o to dva lágroví esenbáci, dříve plánovači v leteckých závodech, kde s nimi pracoval také Pavel Holý. Setkali se na Rovnosti v podivných rolích, oni esenbáci, on vězeň.


originál - 52 s. 22,6 × 33 cm - pdf

 

dobový opis Vladimír Klener - Bača - 45 s. A4 - pdf-ocr